Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Polna znów przejezdna

Data publikacji: 2013-10-30, Data modyfikacji: 2013-10-30
A A AWydrukDrukuj  
 

Po dziecięciu miesiącach od katastrofy ulica Polna jest znów przejezdna. Usuwisko zostało zasypane, skarpa wzmocniona, a droga odtworzona.  Symbolicznego otwarcia dla ruchu w obecności prezydenta miasta Jarosława Wilczyńskiego dokonał starosta Zdzisław Kałamaga, który zdjął znak zakazujący poruszania się pojazdów w obu kierunkach.
W grudniu ubiegłego roku w wyniku osunięcia się skarpy powstała w jezdni 15-metrowa dziura. Rekonstrukcja ulicy Polnej była możliwa dzięki pomocy finansowej, jaką powiat ostrowiecki, jako zarządca drogi, otrzymał z budżetu państwa. Likwidacja osuwiska to było jedno z priorytetowych zadań dla ostrowieckich samorządów, które przekazały po 10 % kwoty potrzebnej na jego likwidację oraz wspólnie starały się o dotację z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na pokrycie pozostałych 80%.
Za prace wykonane przy skarpie była odpowiedzialna wyłoniona w przetargu ostrowiecka firma Drogowiec. Firma zaprojektowała i wykonała konstrukcję, która umożliwia przepływ wody przez wybudowany mur oporowy. Przedstawiciele firmy Drogowiec wykonującej prace remontowe zapewniają, że dzięki obecnemu wypełnieniu osuwiska specjalnym materiałem i zabezpieczeniu podnóża skarpy, nie ma obaw, co do stabilności wzgórza. Zabezpieczono ją murem oporowym i systemem koszy metalowych, wypełnionych kamieniami, cała wyrwa uzupełniona jest kruszywem. Nowa konstrukcja jest związana z obydwoma brzegami wyrwy. Na zasypanie dziury zużyto ponad osiem tysięcy ton materiałów, a prace trwały ponad dwa miesiące.
-Wszystkie roboty mamy zakończyć do 16 grudnia, ale już dziś mogę powiedzieć, że skończymy je szybciej – mówił Marcin Jabłoński, współwłaściciel Drogowca. – Najtrudniejsza część prac, najbardziej skomplikowana jest już za nami. Pozostały jeszcze do wykonania prace związane z budową chodnika i schodów pomiędzy ulicami Polną a Mickiewicza, montaż barierek. Zdecydowaną większość prac wykonały firmy ostrowieckie, a więc wydane na odbudowę skarpy pieniądze pozostały w naszym mieście.

Udostępnienie ulicy Polnej nie oznacza zakończenia prac przy skarpie. Obecnie trwają roboty przy  łączniku ulic Polnej i Mickiewicza, które zakończą się w połowie grudnia.








UM Ostrowiec Świętokrzyski, Źródło artykułu: www.um.ostrowiec.pl, Autor zdjęć: UM Ostrowiec Świętokrzyski
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    ostrowiecki

    Powiat ostrowiecki - umiejscowiony w województwie świętokrzyskim z Ostrowcem Świętokrzyskim, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Kunów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. 

    Jako że są to tereny zurbanizowane, wśród zabytków dominują: zamki i pałace - pałac Tarnowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, pałac Wielopolskich w Częstocicach, pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie i ruiny dwóch zamków: Szydłowieckich w Ćmielowie i zamku w Podgrodziu; kościoły: Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach z romańską rotundą, barokowy kościół p.w. św. Mikołaja w Szewnie, późnorenesansowy kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Na swoim planie zwiedzania warto zaznaczyć także gotycką kaplicę z 1430 r. Zainteresowani dawną techniką nie mogą przegapić holenderskiego wiatraka z XIX w. Znajduje się on w Szwarszowicach, w Gminie Bodzechów. Nasze pociechy będą mieć mnóstwo frajdy ze spaceru po Stanisławskim mini zoo. Zobaczyć tam można modele świętokrzyskiej fauny i flory. Wszystko naturalnej wielkości.

    Dojechać się tam da drogą wojewódzką nr 751.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola