Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ostrowiec Św.: Niech żyje Niepodległa!

Data publikacji: 2017-11-08, Data modyfikacji: 2017-11-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Ostrowiec Św.: Niech żyje Niepodległa!

Prezydent Miasta Jarosław Górczyński zaprasza wszystkich ostrowczan - małych i dużych oraz całe rodziny do wspólnego radosnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości.

„To najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości. Tegoroczny program obchodów jest wyjątkowo bogaty, tak że każdy będzie mógł znaleźć najlepszą formę i sposób na refleksję nad minionymi wydarzeniami, a także na oddanie hołdu ówczesnym bohaterom” – mówi Prezydent Miasta Jarosław Górczyński. „Zapraszam wszystkich ostrowczan do udziału w tegorocznych obchodach”.

Cykl spotkań i uroczystości poświęconych tej rocznicy rozpocznie zorganizowany 8 listopada 13. Przegląd Pieśni Patriotycznych i Legionowych. Ważnym wydarzeniem będzie zaplanowany na 9 listopada w Galerii Fotografii MCK, przez Światowe Koło Żołnierzy AK, wykład prof. Tomasza Nałęcza pt. „Drogi do Niepodległej”. 

Tego samego dnia w kilku placówkach oświatowych odbędą się akademie z okazji Święta Niepodległości. 
W piątkowe przedpołudnie ostrowieckie przedszkolaki wezmą w Kinie Etiuda udział w uroczystości pod hasłem „Polska Nasz Dom”, uczniowie z PSP nr 3 przygotują koncert pieśni patriotycznych, a o 17.00 w sali kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia odbędzie się także koncert z okazji Dnia Niepodległości. 

Wszystkie imprezy i wydarzenia mają na celu przypomnienie o najważniejszych faktach historycznych, prowadzących nasz kraj do wolności. 

Oficjalne obchody święta 11 listopada rozpoczną się o godz. 10.30 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych w kościele kolegiackim p.w. Świętego Michała Archanioła.

Po mszy uczestnicy przejdą ulicami: Starokunowską i Sienkiewicza do Parku Miejskiego pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zaplanowane są okolicznościowe wystąpienia w wyjątkowej oprawie mini grupy inscenizacyjnej, prezentacja laureatów 13. Przeglądu Pieśni Patriotycznej i legionowej, a także oprawa muzyczna w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Muzycznej I Stopnia. 

Mieszkańców, którzy wolą spędzać czas wolny aktywnie, Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński zaprasza do upamiętnienia tego ważnego w historii naszego państwa wydarzenia na sportowo, poprzez czynne uczestnictwo w biegach organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Już od godziny 10.00 na terenie Zespołu Obiektów Sportowych KSZO zorganizowane będą biegi dla dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych. Najmłodszych oczywiście nie obowiązuje opłata startowa. Zapisy grupowe prowadzone są w szkołach. Co roku bierze w nich udział kilkaset uczniów szkół z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic. 

Głównym punktem Ostrowieckich Biegów Niepodległości tradycyjnie będzie bieg główny na dystansie 10 km, poprowadzony ulicami miasta. Start i meta w tym roku usytuowane zostały na terenie Zespołu Obiektów Sportowych KSZO przy ul. Świętokrzyskiej 11, a bieg główny ruszy punktualnie o godzinie 13.00 z płyty stadionu, a na starcie staną m.in. byli piłkarze ostrowieckiego klubu – Tomasz Żelazowski, Tadeusz Krawiec i Krystian Kanarski. Wspólnie z biegaczami na 5-kilometrową trasę wyjdą uczestnicy marszu nordic walking. 

Tegoroczny bieg główny będzie szczególny z jeszcze jednego powodu. W ramach Ostrowieckich Biegów Niepodległości 2017 odbędą się bowiem I Otwarte Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego Służb Mundurowych w Biegu Ulicznym na 10 km. 

Od godziny 14.30, a więc chwilę po zamknięciu trasy biegu głównego i marszu nordic walking organizatorzy imprezy zapraszają wszystkich uczestników w miejsce dekoracji, a więc do Hali Sportowo – Widowiskowej. Czas oczekiwania na odczytanie wyników i wręczania nagród, który potrwa około godziny, wypełniony zostanie w bardzo ciekawy sposób w ramach panelu dyskusyjnego z zaproszonymi gośćmi pt. „Pogadajmy o bieganiu”.

Program uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Ostrowcu Świętokrzyskim w dniu 11 listopada 2017 roku.

10.30
Uroczysta Msza Święta w kolegiacie p.w. Św. Michała Archanioła 

11.30
Przemarsz ulicą Starokunowską i Sienkiewicza do Parku Miejskiego pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

12.00
Uroczystość przy Pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego:
Okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta Ostrowca

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  ostrowiecki

  Powiat ostrowiecki - umiejscowiony w województwie świętokrzyskim z Ostrowcem Świętokrzyskim, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Kunów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. 

  Jako że są to tereny zurbanizowane, wśród zabytków dominują: zamki i pałace - pałac Tarnowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, pałac Wielopolskich w Częstocicach, pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie i ruiny dwóch zamków: Szydłowieckich w Ćmielowie i zamku w Podgrodziu; kościoły: Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach z romańską rotundą, barokowy kościół p.w. św. Mikołaja w Szewnie, późnorenesansowy kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Na swoim planie zwiedzania warto zaznaczyć także gotycką kaplicę z 1430 r. Zainteresowani dawną techniką nie mogą przegapić holenderskiego wiatraka z XIX w. Znajduje się on w Szwarszowicach, w Gminie Bodzechów. Nasze pociechy będą mieć mnóstwo frajdy ze spaceru po Stanisławskim mini zoo. Zobaczyć tam można modele świętokrzyskiej fauny i flory. Wszystko naturalnej wielkości.

  Dojechać się tam da drogą wojewódzką nr 751.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola