Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ostrowiec Św.: Obchody 75. Rocznicy

Data publikacji: 2017-10-03, Data modyfikacji: 2017-10-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Ostrowiec Św.: Obchody 75. Rocznicy

30 września minęło 75 lat od mordu dokonanego przez hitlerowców na 30 obywatelach Ostrowca Świętokrzyskiego.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Denkowskiej. Członkowie rodzin pomordowanych wraz z przedstawicielami władz, w tym wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Marzeną Dębniak, przewodniczącą rady Miasta Ireną Rendudą – Dudek i sekretarz miasta Anną Niedbałą, wzięli udział w mszy w kolegiacie świętego Michała Archanioła. Główne obchody odbyły się wieczorem, na miejskim Rynku, przy pomniku ku czci ofiar. 

„Od wielu lat trzydziestego września spotykamy się wspólnie na ostrowieckim rynku, by oddać hołd zamordowanym we wrześniu 1942 roku ostrowczanom. To jedna z tych chwil, kiedy czujemy się wyjątkowo sobie bliscy, stanowimy niezachwianą wspólnotę wyrastającą ponad codzienne waśnie i spory. 30 września 1942 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w ostatnim stuleciu historii Ostrowca Świętokrzyskiego. Dokonany wówczas mord na ludziach, którzy stanowili elitę naszego miasta miał zastraszyć i zmusić ostrowczan do uległości. Obowiązkiem naszym jest, aby pamięć o tym wydarzeniu i przekazać tę wiedzę kolejnym pokoleniom” mówiła wiceprezydent Marzena Dębniak. 

„Wydarzenia z 30 września 1942 roku są zawsze w naszej pamięci. Często zadajemy sobie pytanie po co pamiętać, po co wznosić pomniki, po co obchodzić kolejne rocznice ku czci tragicznie pomordowanych? Ta pamięć jest naszym obowiązkiem, a jest ważna dlatego, że buduje naszą narodową dumę i tożsamość. Dzięki pamięci wiemy co znaczy być Polakiem, możemy lepiej zrozumieć, kim jesteśmy teraz. Ta pamięć to również element przywracania człowieczeństwa tym, którzy zostali w bestialski sposób z niego obdarci, poniżani ginęli męczeńską śmiercią, a ich ciała odarte z odzieży, zostały zbezczeszczone przez hitlerowskich oprawców” mówił Tomasz Gogol, przedstawiciel rodzin pomordowanych.

O muzyczną oprawę uroczystości zadbała orkiestra dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Ostrowcu.

W nocy z 15 na 16 września 1942 roku, po akcji sabotażowej na most i gazociąg w Romanowie, obywatele Ostrowca zostali zatrzymani przez hitlerowców, a następnie osadzeni w areszcie w budynku, w którym obecnie funkcjonuje Urząd Miasta. Torturami próbowano uzyskać od nich informacje dotyczące działań konspiracyjnych na ziemiach ostrowieckich. Po dwóch tygodniach bezskutecznych przesłuchań, komendant Sipo i SS na dystrykt radomski Fritz Liphardc zarządził publiczną egzekucję na Rynku. Powieszonych zostało 29 mężczyzn, jeden nie dożył egzekucji. Ciała nigdy nie zostały wydane rodzinom. Hitlerowcy polali ciała kwasem, a potem wrzucili do zbiorowej mogiły przy ulicy Denkowskiej. Obecnie jest to część cmentarza parafialnego, a zbiorowy grób został upamiętniony obeliskiem.
jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  ostrowiecki

  Powiat ostrowiecki - umiejscowiony w województwie świętokrzyskim z Ostrowcem Świętokrzyskim, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Kunów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. 

  Jako że są to tereny zurbanizowane, wśród zabytków dominują: zamki i pałace - pałac Tarnowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, pałac Wielopolskich w Częstocicach, pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie i ruiny dwóch zamków: Szydłowieckich w Ćmielowie i zamku w Podgrodziu; kościoły: Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach z romańską rotundą, barokowy kościół p.w. św. Mikołaja w Szewnie, późnorenesansowy kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Na swoim planie zwiedzania warto zaznaczyć także gotycką kaplicę z 1430 r. Zainteresowani dawną techniką nie mogą przegapić holenderskiego wiatraka z XIX w. Znajduje się on w Szwarszowicach, w Gminie Bodzechów. Nasze pociechy będą mieć mnóstwo frajdy ze spaceru po Stanisławskim mini zoo. Zobaczyć tam można modele świętokrzyskiej fauny i flory. Wszystko naturalnej wielkości.

  Dojechać się tam da drogą wojewódzką nr 751.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola