Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ostrowiec Św.: Zabezpieczenie przeciwpowodziowe

Data publikacji: 2017-10-02, Data modyfikacji: 2017-10-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Ostrowiec Św.: Zabezpieczenie przeciwpowodziowe

Dobra współpraca lokalnych samorządów, Urzędu Marszałkowskiego oraz Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach doprowadziła do zawarcia porozumienia, na zabezpieczenie przed zalewaniem przez rzekę Modłę. 

Wzdłuż rzeki Modły powstaną cztery suche poldery zalewowe. Dwa na rzece Modle oraz na dopływach od Mychowa i Szwarszowic. Koszt zadania to ponad osiemnaście milionów złotych, gdzie aż piętnaście milionów stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja pozwoli zabezpieczyć przed powodzią mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i Bodzechowa.

Uroczyste podpisanie umów odbyło się w ostrowieckim Urzędzie Miasta. Podpisy złożyli: Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Szczepanik, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Anna Koziełło, Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński oraz Zastępca Wójta Bodzechowa Roman Kaczmarski. Wicemarszałek Marek Szczepanik podkreślił, że zadania przeciwpowodziowe to jeden z priorytetów w działaniach podejmowanych przez Zarząd Województwa.

„Dzisiejsze porozumienie ma wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego oraz gminy Bodzechów. Nasi mieszkańcy mają z pewnością w pamięci kataklizmy powodziowe, które dotknęły nas w 1996, 2001, 2006 i 2007 roku. Mieliśmy wtedy duże problemy z rzekami przepływającymi przez Ostrowiec Świętokrzyski, czy dopływającymi do Kamiennej. Jestem zwolennikiem opinii, że lepiej przeciwdziałać, niż usuwać skutki. Dlatego postanowiliśmy się zabezpieczyć na przyszłość” poinformował Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński.

Ogólnie planowane przedsięwzięcie ma na celu zabezpieczenie przeciwpowodziowe Ostrowca Świętokrzyskiego i Gminy Bodzechów w oparciu o stworzenie systemu retencji wód z siecią zbiorników z rezerwą przeciwpowodziową. Ponadto zostaną rozbudowane wały przeciwpowodziowe w ujściowym odcinku Modły do rzeki Kamiennej. 

Na to zadanie, w ramach konkursu na projekty związane z przeciwdziałaniem skutkom klęsk żywiołowych, Zarząd Województwa otrzymał z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego dofinansowanie w wysokości 15 mln 750 tys. zł. Na zlecenie ŚZMiUW w Kielcach została opracowana i zatwierdzona dokumentacja projektowa przy współudziale finansowym Gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz Gminy Bodzechów. Oba samorządy przekazały na ten cel po 174 537,00 zł. Prace przy budowie polderu i suchych zbiorników będą realizowane w latach 2018 – 2019 i muszą być zakończone i rozliczone do 2020 roku.

„Przedsięwzięcie obejmie budowę systemu czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych o powierzchni 4,9 ha, 0,8ha, 5,6 ha, 4,9 ha z przegrodami piętrzącymi, regulację rzeki Modły na długości 205m, regulację dopływu spod Mychowa na długości 84 m, przebudowę i remonty przepustów na rzece oraz częściowe podwyższenie lewego wału przeciwpowodziowego” wyjaśniła dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Anna Koziełło.

UM Ostrowiec Św., Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  ostrowiecki

  Powiat ostrowiecki - umiejscowiony w województwie świętokrzyskim z Ostrowcem Świętokrzyskim, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Kunów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. 

  Jako że są to tereny zurbanizowane, wśród zabytków dominują: zamki i pałace - pałac Tarnowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, pałac Wielopolskich w Częstocicach, pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie i ruiny dwóch zamków: Szydłowieckich w Ćmielowie i zamku w Podgrodziu; kościoły: Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach z romańską rotundą, barokowy kościół p.w. św. Mikołaja w Szewnie, późnorenesansowy kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Na swoim planie zwiedzania warto zaznaczyć także gotycką kaplicę z 1430 r. Zainteresowani dawną techniką nie mogą przegapić holenderskiego wiatraka z XIX w. Znajduje się on w Szwarszowicach, w Gminie Bodzechów. Nasze pociechy będą mieć mnóstwo frajdy ze spaceru po Stanisławskim mini zoo. Zobaczyć tam można modele świętokrzyskiej fauny i flory. Wszystko naturalnej wielkości.

  Dojechać się tam da drogą wojewódzką nr 751.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola