Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Badania nad sztuczną inteligencją na WMT w Stalowej Woli

Data publikacji: 2022-06-03, Data modyfikacji: 2022-06-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Badania nad sztuczną inteligencją na WMT w Stalowej Woli

Nowoczesne fabryki rozwijają się w niesamowitym tempie. Cyfryzacja oraz automatyzacja to kluczowe kwestie, bez której przemysł skazany byłby na stagnację, a to z kolei oznacza spadek konkurencyjności. Przedsiębiorstwa produkcyjne mogą czerpać wiele korzyści z połączenia Internetu rzeczy oraz uczenia maszynowego. I choć w pełni autonomiczna fabryka wciąż jest wizją przyszłości, to systemy autonomiczne kierują już częścią zrobotyzowanych linii produkcyjnych.  


Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli prowadzi badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w przemyśle. Sztuczna inteligencja, a dokładniej - uczenie maszynowe, jest specjalizacją informatyki zajmującą się wykorzystaniem algorytmów samouczących do wspomagania produkcji oraz usług w zrobotyzowanych środowiskach produkcyjnych.  Badania prowadzi zespół naukowców ze Stalowej Woli pod kierunkiem dra Andrzeja Chmielowca w składzie dr Weronika Woś, dr Leszek Klich oraz mgr inż. Łukasz Woźniak.


W ramach badań zespół naukowców rozwija systemy analizy i predykcji.  Wyniki badań mogą przyczynić się do powstania inteligentnych narzędzi wspomagających człowieka w zakresie realnych i potencjalnych zakłóceń linii produkcyjnych. Narzędzia te będą mogły także wykrywać awarie zanim one wystąpią. Opracowywany przez zespół badaczy system ułatwi w przyszłości planowanie działań zwiększających bezpieczeństwo produkcji oraz wskaże potencjalne obszary optymalizacji procesów produkcyjnych. Dotychczasowe wyniki badań są obiecujące i wykazują, że zastosowanie sztucznej inteligencji w przemyśle pomaga między innymi lepiej zarządzać kosztami poprzez optymalizację zapasów części zamiennych oraz planowania serwisu. Zdobyta wiedza, dzięki automatycznym algorytmom, jest ściśle skorelowana z redukcją ponoszonych kosztów na niezaplanowane postoje. Powstające systemy wsparcia mogą także w przyszłości stanowić wsparcie podczas projektowania nowych linii produkcyjnych poprzez szacowanie i optymalizację przyszłych nakładów finansowych. Jest to z kolei ściśle związane z możliwością konkurowania na światowych rynkach. Wyniki badań naukowców ze Stalowej Woli publikowane są w renomowanych krajowych oraz zagranicznych czasopismach naukowych. Ostatnim sukcesem zespołu badaczy jest zdobycie nagrody za najlepszy artykuł w międzynarodowej konferencji w kategorii "Artificial Intelligence and Decision Support Systems".


Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli jest dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem dydaktycznym i naukowym. Studia prowadzone są między innymi w zakresie zastosowań sztucznej inteligencji. Kształcenie kadr inżynierskich stanowi współcześnie ogromne wyzwanie, ponieważ zapełnia lukę w niedoborze specjalistów z dziedzin nauk technicznych, zaś w skali makro decyduje o potencjale technologicznym kraju. Kierunki studiów uwzględniają zdobycie umiejętności mi. in. z programowania, uczenia maszynowego czy programowania robotów. Dzięki bliskiej współpracy uczelni z lokalnym przemysłem, kierunki ścisłe dostępne na stalowowolskiej uczelni koncentrują się na zdobyciu teoretycznych i przede wszystkim praktycznych umiejętności. Absolwenci uczelni są cenieni przez pracodawców na rynku pracy, czego potwierdzeniem jest dobra opinia pracodawców oraz brak zjawiska bezrobocia wśród wypromowanych specjalistów.

 

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

ul. Kwiatkowskiego 4

37-450 Stalowa Wola

Tel.: (15) 844 89 12

wmt.prz.edu.pl

REKRUTACJA

 

 

 

 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    ostrowiecki

    Powiat ostrowiecki - umiejscowiony w województwie świętokrzyskim z Ostrowcem Świętokrzyskim, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Kunów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. 

    Jako że są to tereny zurbanizowane, wśród zabytków dominują: zamki i pałace - pałac Tarnowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, pałac Wielopolskich w Częstocicach, pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie i ruiny dwóch zamków: Szydłowieckich w Ćmielowie i zamku w Podgrodziu; kościoły: Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach z romańską rotundą, barokowy kościół p.w. św. Mikołaja w Szewnie, późnorenesansowy kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Na swoim planie zwiedzania warto zaznaczyć także gotycką kaplicę z 1430 r. Zainteresowani dawną techniką nie mogą przegapić holenderskiego wiatraka z XIX w. Znajduje się on w Szwarszowicach, w Gminie Bodzechów. Nasze pociechy będą mieć mnóstwo frajdy ze spaceru po Stanisławskim mini zoo. Zobaczyć tam można modele świętokrzyskiej fauny i flory. Wszystko naturalnej wielkości.

    Dojechać się tam da drogą wojewódzką nr 751.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola