Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Z miłości do motoryzacji, czyli zabytkowe skarby na WMT w Stalowej Woli

Data publikacji: 2022-05-13, Data modyfikacji: 2022-05-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Z miłości do motoryzacji, czyli zabytkowe skarby na WMT  w Stalowej Woli

W związku z bliskością dużych zakładów przemysłowych, specjalizujących się w budowie wyspecjalizowanych pojazdów, przeznaczonych dla armii oraz branży budowlanej, nasz Wydział prowadzi odpowiednią specjalność: mechanikę i budowę maszyn. Studiowanie na tej specjalności umożliwia zdobycie wiedzy, niezbędnej w pracy inżyniera związanej z konstruowaniem i eksploatowaniem pojazdów. Pracę, w której możemy wykorzystać swoje pasje i odnosić sukcesy.

Motoryzacja jest tematem niezwykle ciekawym. Wiąże się z historią rozwoju techniki. Na pewnym etapie rozwoju, technika ta umożliwiła zbudowanie pojazdów, pozwalających na przemieszczanie się na coraz większe odległości, w coraz szybszym tempie. Do tego, w coraz wygodniejszy sposób. Możliwe stało się też przewożenie, za pomocą pojazdów, coraz większych i cięższych ładunków. Począwszy od pojazdów napędzanych siłą ludzi i zwierząt, przez automobile parowe, aż do konstrukcji znanych nam dzisiaj, ich konstruktorzy stawiali sobie coraz ambitniejsze zadania.

Jednym z takich zadań, zawsze oddziałujących na wyobraźnie, była prędkość. Apetyt na nią rósł, aż do pokonania przez pojazdy lądowe prędkości dźwięku. Jednak to nie wszystko, kolejnym, bardzo trudnym zadaniem, była budowa pojazdów, umożliwiających przemieszczanie się w bardzo trudnych warunkach, po terenach oddalonych od dróg, górskich, czy też skutych przez śnieg i lód.

Stworzenie pojazdów zdolnych do ruchu w tak niesprzyjającym środowisku,  kosztowało konstruktorów wiele wysiłku, lat pracy oraz prób, nie zawsze zakończonych sukcesem. Zagłębienie się w historię tych zmagań i szczegóły rozwiązań, które w ten sposób stworzono, jest dla osób zainteresowanych techniką, niesamowitą przygodą. Niezwykle ważna jest tutaj możliwość zobaczenia na żywo pojazdów, reprezentujących różne epoki i odpowiadający im poziom rozwiązań technicznych.

Poznając wypracowywane przez pokolenia inżynierów schematy obliczeniowe, prowadzące do stworzenia konkretnych konstrukcji, warto zobaczyć i przetestować efekty tej pracy na żywo. Bardzo przydaje się tutaj, obecna na WMT kolekcja pojazdów zabytkowych, reprezentujących różne epoki. W niemniejszym stopniu, przydają się elementy pojazdów (np. silniki), analizowane w trakcie zajęć, pod kątem swojej budowy i optymalizacji, w stosunku do stawianych im zadań.

Studiowanie na WMT nie oznacza więc jedynie poznawania wiedzy teoretycznej, ale umożliwia „dotknięcie” techniki na żywo. Bardzo szybko istnieje też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, poprzez zaprojektowanie, budowę oraz modyfikację pojazdów i ich podzespołów, na czym skupia swoją uwagę koło naukowe na naszym Wydziale.

Na Wydziale Mechaniczno- Technologicznym  kolekcja zabytkowych samochodów jest prawdziwą perłą. Nie tylko fascynaci aut ubiegłego wieku mogą podziwiać tę całkiem okazałą wystawę. Znajdują się tu takie unikaty jak Mikrus MR300, Syrena 105, Lincoln Town Car, Triumph Spitfire, Warszawa M20 czy Pontiac Trans Am GTA oraz liczna kolekcja motocykli.

Wśród młodych taka kolekcja budzi zainteresowanie, starsi podziwiają ją z pewnym sentymentem.

Czy warto ją zobaczyć? Bez wątpienia!

 

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

ul. Kwiatkowskiego 4

37-450 Stalowa Wola

Tel.: (15) 844 89 12

wmt.prz.edu.pl

REKRUTACJA

 

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    ostrowiecki

    Powiat ostrowiecki - umiejscowiony w województwie świętokrzyskim z Ostrowcem Świętokrzyskim, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Kunów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. 

    Jako że są to tereny zurbanizowane, wśród zabytków dominują: zamki i pałace - pałac Tarnowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, pałac Wielopolskich w Częstocicach, pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie i ruiny dwóch zamków: Szydłowieckich w Ćmielowie i zamku w Podgrodziu; kościoły: Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach z romańską rotundą, barokowy kościół p.w. św. Mikołaja w Szewnie, późnorenesansowy kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Na swoim planie zwiedzania warto zaznaczyć także gotycką kaplicę z 1430 r. Zainteresowani dawną techniką nie mogą przegapić holenderskiego wiatraka z XIX w. Znajduje się on w Szwarszowicach, w Gminie Bodzechów. Nasze pociechy będą mieć mnóstwo frajdy ze spaceru po Stanisławskim mini zoo. Zobaczyć tam można modele świętokrzyskiej fauny i flory. Wszystko naturalnej wielkości.

    Dojechać się tam da drogą wojewódzką nr 751.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola