Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Wirtualna rzeczywistość na WMT w Stalowej Woli

Data publikacji: 2022-05-27, Data modyfikacji: 2022-05-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Wirtualna rzeczywistość na WMT w Stalowej Woli

Na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli powstaje nowoczesne laboratorium z przemysłowymi systemami wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR) w ramach projektu „Modelowe Rozwiązania na trudne wyzwania - Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli", współfinasowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Projekt jest realizowany przez gminę Stalowa Wola w partnerstwie z dziesięcioma instytucjami działającymi na terenie Stalowej Woli.

Głównym celem programu jest wzmocnienie spójności społecznej i gospodarczej na terenie kraju poprzez podniesienie jakości środowiska naturalnego, dostępności i standardu życia mieszkańców małych i średnich miast. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza  jest jednym z Partnerów projektu.

W powstającej pracowni zostanie wdrożony nowatorski system do nauczania z wykorzystaniem m.in. okularów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Został on zaprojektowany tak, aby w pełni zaangażować studentów w kreatywne i ekscytujące nauczanie. Ilustrując złożone problemy naukowe w 3D, wykładowcy poprowadzą zajęcia w nowoczesny sposób, co pomoże uczącym się osiągać szybciej lepsze wyniki.

Nauczyciele i studenci przejdą na nowy model edukacji, w którym mniej jest bezpośredniego instruktażu, a więcej zdalnej współpracy i samodzielnego uczenia się. Dzięki rzeczywistości mieszanej możliwe staje się uproszczenie złożonych dyscyplin, takich jak mechanika, chemia molekularna, projektowanie inżynierskie i wielu innych, a także umożliwienie uczniom lepszego zrozumienia podstawowych pojęć, dzięki wizualizowaniu przestrzennemu.

Aplikacje rzeczywistości mieszanej pozwalają uczyć się, przez praktykę, z dowolnego miejsca na ziemi, dzięki możliwości korzystania z instrukcji holograficznych i dokonywania oceny przy użyciu holografii. Wielu użytkowników może widzieć i wchodzić ze sobą w interakcje w tym samym środowisku rzeczywistości mieszanej. Umożliwia to programistom tworzenie środowisk mix reality (MR) w czasie rzeczywistym dla wielu użytkowników jednocześnie, w tym wspólnych obszarów roboczych, spotkań, a nawet gier kooperacyjnych.

Rzeczywistość mieszana umożliwia studentom szybsze i efektywniejsze uczenie się, zapewniając im wiedzę, którą mogą od razu zastosować w praktyce. A każdy student, nawet ten mający trudności z nauką, może skorzystać z rzeczywistości mieszanej. Nauczyciele mogą tworzyć spersonalizowane programy edukacyjne dla tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

Wizualizacje przestrzeni w trybie 6DoF, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki, to wszystko przenosi edukację w zupełnie inny wymiar i wspiera nowe modele edukacji. Po raz kolejny granice edukacji zostają przesunięte, a ograniczenia w nauczaniu 2D pokonane.

 

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

ul. Kwiatkowskiego 4

37-450 Stalowa Wola

Tel.: (15) 844 89 12

wmt.prz.edu.pl

REKRUTACJA

, Źródło artykułu: https://wmt.prz.edu.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    ostrowiecki

    Powiat ostrowiecki - umiejscowiony w województwie świętokrzyskim z Ostrowcem Świętokrzyskim, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Kunów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. 

    Jako że są to tereny zurbanizowane, wśród zabytków dominują: zamki i pałace - pałac Tarnowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, pałac Wielopolskich w Częstocicach, pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie i ruiny dwóch zamków: Szydłowieckich w Ćmielowie i zamku w Podgrodziu; kościoły: Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach z romańską rotundą, barokowy kościół p.w. św. Mikołaja w Szewnie, późnorenesansowy kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Na swoim planie zwiedzania warto zaznaczyć także gotycką kaplicę z 1430 r. Zainteresowani dawną techniką nie mogą przegapić holenderskiego wiatraka z XIX w. Znajduje się on w Szwarszowicach, w Gminie Bodzechów. Nasze pociechy będą mieć mnóstwo frajdy ze spaceru po Stanisławskim mini zoo. Zobaczyć tam można modele świętokrzyskiej fauny i flory. Wszystko naturalnej wielkości.

    Dojechać się tam da drogą wojewódzką nr 751.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola