Belka
Sobota, 4 Maja 2024   imieniny: Florian, Malwina, Monika
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Dbajmy o wspólną własność

Data publikacji: 2019-02-19, Data modyfikacji: 2019-02-21
A A AWydrukDrukuj  
 
  Ostrowiec Świętokrzyski się zmienia, pięknieje, a często o końcowym efekcie decydują szczegóły, np. elementy małej architektury. Ostatnio na terenie miasta postawiono estetyczne, nowoczesne wiaty przystankowe, które niestety w kilku miejscach już zostały pomalowane, czy też naklejono na nie niedozwolone materiały. Przypomnijmy, że Straż Miejska będąc formacją powołaną do ochrony porządku publicznego egzekwuje przepisy odnoszące się do nielegalnego umieszczania w miejscach publicznych, do tego nie przeznaczonych wszelkich ogłoszeń, plakatów, afiszów, apeli, ulotek, napisów czy nawet rysunków, które wystawiane są na widok publiczny bez zgody zarządców danych obiektów czy budowli. Działanie takie jest niezgodne z prawem i w świetle obowiązujących przepisów stanowi wykroczenie określone w art. 63a §1 kodeksu wykroczeń za co ujętemu sprawcy grozi kara ograniczenia wolności albo grzywny. Działania Straży Miejskiej w Ostrowcu Św. najczęściej polegają na ujawnianiu nielegalnego procederu plakatowania i umieszczania ogłoszeń, napisów i rysunków na ścianach wiat przystankowych. Zalepione, pomazane i popisane flamastrami przystanki autobusowe nie dość, że szpecą publiczną przestrzeń to jeszcze generują dodatkowe koszty jakie, musi ponosić zarządca tych obiektów przy ich usuwaniu. Straż Miejska przypomina, że na żadnej z wiat przystankowych zlokalizowanych na terenie naszego miasta nie wolno naklejać ogłoszeń plakatów czy ulotek reklamowych. W przypadku incydentów mniejszej wagi, gdzie rysunek, napis lub naklejone ogłoszenie można bez większych nakładów finansowych zneutralizować i doprowadzić oszpecone miejsce do stanu pierwotnego, sprawę można zakończyć w postępowaniu określonym w sprawach o wykroczenia. Najłagodniejszą formą kary jest pouczenie lub zwrócenie uwagi, w postępowaniu mandatowym na sprawcę może zostać nałożony mandat do 500 zł., gdy zaś sprawa trafi do sądu grzywna może wynieść nawet 5 tys.zł. W przypadku poważniejszych zniszczeń, takich jakie miały miejsce m.in. w minionym tygodniu na ulicy Hubalczyków, gdzie trzech ustalonych już sprawców wybiło wszystkie szyby w wiacie przystankowej, postępowanie toczy się w trybie kodeksu karnego za co grozić może nawet kara pozbawienia wolności od 3 do 5 lat. Do ujęcia sprawców tego typu aktów wandalizmu coraz częściej przyczyniają się kamery miejskiego monitoringu. Dzięki ciągle rozbudowywanemu sytemu monitoringu możliwe jest całodobowe obserwowanie przestrzeni publicznej i ujawnianie wszelkich niepożądanych wybryków i zachowań. - Niestety takie zachowania pokazują, że wciąż nie wszyscy jesteśmy świadomi, że o wspólną własność należy dbać. Stąd uważam, że bardzo ważne są działania edukacyjne w tym zakresie już od najmłodszych lat. Bardzo ważna jest rola szkół, czyli oczywiście kadry pedagogicznej oraz rodziców- mówi prezydent Jarosław Górczyński.

Pełna treść wiadomości na: um.ostrowiec.pl/pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/4962-dbajmy-o-wspolna-wlasnosc
UM Ostrowiec Świętokrzyski, Źródło artykułu: um.ostrowiec.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    ostrowiecki

    Powiat ostrowiecki - umiejscowiony w województwie świętokrzyskim z Ostrowcem Świętokrzyskim, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Kunów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. 

    Jako że są to tereny zurbanizowane, wśród zabytków dominują: zamki i pałace - pałac Tarnowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, pałac Wielopolskich w Częstocicach, pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie i ruiny dwóch zamków: Szydłowieckich w Ćmielowie i zamku w Podgrodziu; kościoły: Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach z romańską rotundą, barokowy kościół p.w. św. Mikołaja w Szewnie, późnorenesansowy kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Na swoim planie zwiedzania warto zaznaczyć także gotycką kaplicę z 1430 r. Zainteresowani dawną techniką nie mogą przegapić holenderskiego wiatraka z XIX w. Znajduje się on w Szwarszowicach, w Gminie Bodzechów. Nasze pociechy będą mieć mnóstwo frajdy ze spaceru po Stanisławskim mini zoo. Zobaczyć tam można modele świętokrzyskiej fauny i flory. Wszystko naturalnej wielkości.

    Dojechać się tam da drogą wojewódzką nr 751.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola