Belka
Środa, 16 Stycznia 2019   imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ostrowiec Św.: Maszt Niepodległości

Data publikacji: 2018-11-16, Data modyfikacji: 2018-11-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Ostrowiec Św.: Maszt Niepodległości
W niedzielne popołudnie w Parku Miejskim odbyła się druga część miejskich uroczystości zorganizowanych z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości. 

Uroczystego odsłonięcia Masztu Niepodległości dokonał prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, wiceprezydent Marzena Dębniak oraz przewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Irena Renduda – Dudek. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele duchowieństwa, radni miejscy i powiatowi oraz mieszkańcy naszego miasta. Nowy pomnik poświęcił dziekan Dekanatu Ostrowieckiego ksiądz prałat Jan Sarwa.
- Pomnik, który dziś mamy przyjemność uroczyście odsłonić, jest symbolicznym i trwałym ukoronowaniem dzisiejszych niezwykłych uroczystości. Swą treścią nawiązuje do trudnych i smutnych dla naszej ojczyzny czasów, w których najpierw straciliśmy znaczenie i siłę na arenie międzynarodowej, a w konsekwencji utraciliśmy też niepodległość. Czas ten jednak miał również swoją piękną historię, napisaną piórem odważnych wizjonerów. Była nią oczywiście historia pierwszej w Europie i drugiej na świecie polskiej konstytucji z 1791 roku. Bezprecedensowa, nie kopiowała obcych wzorców, a ujmując całość ustroju państwa, była wzorem dla innych. Jej znaczenie było kolosalne, choć działanie niestety krótkotrwałe. Mogłoby się wydawać, że cała praca i zapał prawdziwych patriotów poszedł na marne. Wiemy dziś jednak, że tak się nie stało. Konstytucja przetrwała w umysłach kolejnych pokoleń i stała się jednym z najważniejszych symboli walki o niepodległość. Niepodważalnym dowodem dla całego świata, że Polacy zasługują na własne państwo. Na to, że jesteśmy narodem o bogatej tradycji państwowości i praworządności. Maszt niepodległości, który odsłaniamy dziś w 100 rocznicę odzyskania ojczyzny z rąk zaborców, odwołuje się do ustawy zasadniczej, ponieważ bez niej nie byłoby i nie ma wolnej i niepodległej Polski. Mam nadzieję, że ten pomnik będzie symbolem, który będzie nas jednoczył i nauczał o tym, że tylko zgoda i współpraca budują trwałe podwaliny pokoju i dobrobytu – mówił podczas odsłonięcia Masztu Niepodległości prezydent miasta Jarosław Górczyński. 

Autorem projektu Masztu Niepodległości jest profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Czesław Dźwigaj. Treści na nim zawarte nawiązują do daty 11 listopada 1918, ale także Konstytucji 3 Maja.

UM Ostrowiec Świętokrzyski, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  ostrowiecki

  Powiat ostrowiecki - umiejscowiony w województwie świętokrzyskim z Ostrowcem Świętokrzyskim, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Kunów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. 

  Jako że są to tereny zurbanizowane, wśród zabytków dominują: zamki i pałace - pałac Tarnowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, pałac Wielopolskich w Częstocicach, pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie i ruiny dwóch zamków: Szydłowieckich w Ćmielowie i zamku w Podgrodziu; kościoły: Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach z romańską rotundą, barokowy kościół p.w. św. Mikołaja w Szewnie, późnorenesansowy kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Na swoim planie zwiedzania warto zaznaczyć także gotycką kaplicę z 1430 r. Zainteresowani dawną techniką nie mogą przegapić holenderskiego wiatraka z XIX w. Znajduje się on w Szwarszowicach, w Gminie Bodzechów. Nasze pociechy będą mieć mnóstwo frajdy ze spaceru po Stanisławskim mini zoo. Zobaczyć tam można modele świętokrzyskiej fauny i flory. Wszystko naturalnej wielkości.

  Dojechać się tam da drogą wojewódzką nr 751.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola