Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Ograniczamy niską emisję. Tanie ciepło z MEC

Data publikacji: 2018-09-14, Data modyfikacji: 2018-09-14
A A AWydrukDrukuj  
 
  Na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego coraz więcej domów jednorodzinnych oraz bloków podłączanych jest do miejskiej sieci energetycznej. Dzięki temu emisja pyłów jest coraz mniejsza, a atmosfera czystsza. - Obecnie na terenie miasta do miejskiej sieci podpiętych jest ponad 1400 domów – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. - Jest to imponująca liczba i ewenement na skalę Polski. Dzięki temu ponad 4 tony pyłów oraz półtorej tony sadzy nie przedostaje się do atmosfery. Jest to ponad 5,5 tony rożnych zanieczyszczeń. Walczymy z niską emisją spalin. Miasto dofinansowuje inwestycje mające na celu podłączenia domów do miejskiej sieci energetycznej. Mamy na ten cel zabezpieczone 230 tysięcy złotych. Przy likwidacji starego pieca przy jednoczesnym podłączeniu do sieci miejskiej mieszkańcy mogą liczyć na 4 tys. zł dofinansowania. Mamy już ponad 60 wniosków o dofinansowanie takich inwestycji. Z roku na rok domów przyłączonych do sieci jest coraz więcej. Jest także realizowany program „Ciepła woda z sieci miejskiej”. W ciągu trzech lat w ramach tego programu zostało przyłączonych 17 bloków, co daje 661 mieszkań. Tam już nie występuje problem zagrożenia zatrucia czadem. MEC jest konkurencyjny i to także zachęca mieszkańców do wykonywania przyłączeń. Tegoroczna zima nas nie zaskoczy. MEC jest bardzo dobrze przygotowany do sezonu grzewczego. - Nasza ciepłownia spala rocznie od 50 do 60 tysięcy ton miału węglowego mówi prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej Dariusz Wojtas. - Już jesteśmy przygotowani do nowego sezonu, ponieważ udało nam się zgromadzić ponad 40 tysięcy ton opału. Dostawy trwają na bieżąco. Wszystkie kotły oraz sieć jest przygotowana. Cały czas przyświeca nam cel niskiej emisji spalin w mieście i województwie świętokrzyskim. Sieć została rozbudowana o 1300 metrów. Inwestycje trwają na ulicach: Wspólnej, Gombrowicza, Norwida. Broniewskiego. Te ulice w najbliższym czasie zostaną podłączone do sieci. Program „Ciepła woda z sieci miejskiej” przyczynia się do uniknięcia zatruć tlenkiem węgla. Na bieżąco podłączamy kolejne bloki oraz domy jednorodzinne. Oprócz ograniczenia emisji spalin i sadzy także coraz mniej siarki przedostaje się do atmosfery. - Mieszkańcy, którzy chcą zmienić swoje źródło ciepła na bardziej ekologiczne mogą liczyć na dotację- mówi naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Krzysztof Kowalski. - Na ten cel mamy przeznaczone 230 tysięcy złotych. Do 15 października można składać wnioski. Zapewne także w przyszłym roku będzie realizowany ten program. Oprócz akcji wymiany źródeł ciepła prowadzimy także akcje edukacyjne. Zaczynamy od przedszkolaków, żeby dopilnowali swoich rodziców oraz dziadków i uświadamiali ich, że palenie w piecu np. plaskiem jest bardzo szkodliwe.

Pełna treść wiadomości na: um.ostrowiec.pl/pl/dla-mieszkanca/aktualnosci/4374-ograniczamy-niska-emisje
UM Ostrowiec Świętokrzyski, Źródło artykułu: um.ostrowiec.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  ostrowiecki

  Powiat ostrowiecki - umiejscowiony w województwie świętokrzyskim z Ostrowcem Świętokrzyskim, jako centrum powiatu. W skład wchodzą gminy: Ostrowiec Świętokrzyski, Ćmielów, Kunów, Bałtów, Bodzechów, Waśniów. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. 

  Jako że są to tereny zurbanizowane, wśród zabytków dominują: zamki i pałace - pałac Tarnowskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, pałac Wielopolskich w Częstocicach, pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie i ruiny dwóch zamków: Szydłowieckich w Ćmielowie i zamku w Podgrodziu; kościoły: Kościół p.w. Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach z romańską rotundą, barokowy kościół p.w. św. Mikołaja w Szewnie, późnorenesansowy kościół p.w. Świętych Piotra i Pawła w Waśniowie. Na swoim planie zwiedzania warto zaznaczyć także gotycką kaplicę z 1430 r. Zainteresowani dawną techniką nie mogą przegapić holenderskiego wiatraka z XIX w. Znajduje się on w Szwarszowicach, w Gminie Bodzechów. Nasze pociechy będą mieć mnóstwo frajdy ze spaceru po Stanisławskim mini zoo. Zobaczyć tam można modele świętokrzyskiej fauny i flory. Wszystko naturalnej wielkości.

  Dojechać się tam da drogą wojewódzką nr 751.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola